Jdi na obsah Jdi na menu
 


SEZNAM ZBRANÍ

Poznámka 4:
Pod každou zbraní je nákres munice pro ní určenou a dále je zde také uveden počet nábojů. Například 45 | 225 | 3 znamená, že zbraň (v tomto případě SMG) má zásobník s kapacitou 45 nábojů, dále v zásobě máte celkem 225 střel a nakonec 3 granáty v sekundárním módu střelby (pokud není poslední hodnota uvedena, zbraň sekundární střelbou nedisponuje).

1) GravityGun

Gravitační puška byla speciálně vyvinuta profesorem Eli Vancem k přenášení těžkých věcí a čištění minových polí. Gordonovi se však hodí i k jiným účelům. Je vysoce vhodná na přesouvání a ničení krabic s vybavením, stavění provizorních opevnění, zabíjení nepřátel, odhazování min, přitahování vzdálených lékárniček nebo nábojů a k mnoha dalším užitečným činnostem.

Primární útok: Úder / Odmrštění
Sekundární útok: Přitáhnutí
Maximální počet nábojů: Neomezeno

2) Páčidlo

Známe ho již z původního Half-Life. Je velmi účinné na zombie nebo na ničení barikád a beden s vybavením. Dále se hodí na zabíjení Antlionů, Manhacků, Headcrabů a Headhumperů - musíte se však k nepřátelům přiblížit a trefit se.

Primární útok: Máchnutí
Sekundární útok: Nedisponuje
Maximální počet nábojů: Neomezeno

3) Pistole 9mm

Vaše první střelná zbraň. Používají je jednotky Combine a to z jednoho prostého důvodu - všestranného využití. Tato pistole má daleký dostřel, solidní účinnost a dostatek nábojů i na větší přestřelky. Stejně jako v původním díle hry i zde vám tato na první pohled nevýrazná společnice prokáže perfektní službu měrou vrchovatou.

Primární útok: Rychlá / pomalá střelba (záleží na stisku klávesy pro střelbu)
Sekundární útok: Nedisponuje
Maximální počet nábojů: 18 | 150

4) Colt .357 Magnum

Nejsilnější jednoruční střelná zbraň ve hře s naprosto úchvatným dostřelem. Na téměř jakéhokoliv nepřítele stačí jeden výstřel (i když má protivník neprůstřelnou vestu). Je naprosto zbytečné plýtvat jeho velmi cenným střelivem na zombie, Headcraby, Headhumpery a na ničení věcí. Najít do Magnumu munici je totiž velmi obtížné a většinou se ve hře dříve či později objeví protivník, kterého byste bez Magnumu zabíjeli jen velmi těžko (například Strážce Antlionů nebo toxickou zombie).

Primární útok: Střelba
Sekundární útok: Nedisponuje
Maximální počet nábojů: 6 | 12

5) Samopal (SMG)

Klasický samopal, který využívají příslušníci Domobrany a Civilní Ochrany (zkráceně CP). Ať vás ani nenapadne střílet s ním na enormní vzdálenosti (jednoduše proto, že má velký rozptyl). Také se pokuste nestřílet s ním v jednom kuse, ale po dávkách. Nejen, že ušetříte munici, která v něm mizí doslova závratnou rychlostí, ale také budete mít větší šanci, že se trefíte. To samozřejmě neplatí pro mise, kde jedete v bugině - ta má totiž na své zadní straně nevyčerpatelnou krabici s náboji (poznámka viz. výše).

Sekundární palbou můžete použít integrovaný granátomet, který vystřelí výbušný projektil balistickou křivkou (snažte se tedy mířit o něco výš, než tam, kam chcete vystřelit).

Primární útok: Střelba ze samopalu
Sekundární útok: Vystřelení granátu (balistická křivka)
Maximální počet nábojů: 45 | 225 | 3

6) Overwatch Pulse Rifle

Nejlepší samopal ve hře. Jeho vysoká účinnost, vysoký dostřel a menší rychlost střelby než u SMG z něj dělají jasného favorita na zabíjení odolnějších a hlavně vzdálenějších nepřátel a pohyblivých cílů. Stejně jako u Magnumu je zbytečné střílet s ním zombie nebo Headcraby, jelikož ani Overwatch nemá zrovna moc nábojů nazbyt. Snažte se tedy s nimi co nejvíce šetřit.

Podobně jako SMG i Overwatch má druhotný mód střelby, a to vržení energetického projektilu, který se několikrát odrazí od stěny. Narozdíl od granátometu u SMG na tento projektil nedoléhají zákony gravitace, takže musíte mířit přesně na cíl. Výsledek stojí za to ;-).

Primární útok: Střelba ze samopalu
Sekundární útok: Vystřelení energetického projektilu (přímá dráha)
Maximální počet nábojů: 30 | 60 | 3

7) Kuše

Kuše má v Half-Life 2 zastání odstřelovačské pušky, na kterou v celé hře nenarazíte. Sekundární střelbou používáte optiku. Podobně jako u Magnumu i zde musíte úzkostlivě šetřit všechny vzácně se vyskytující šípy, protože najít jen malé množství je opravdu těžká práce. Využijte ji na ničení enormě vzdálených cílů nebo na pokoření Strážce Antlionů. Hodí se také na toxickou zombie (velká černá obluda nesoucí na zádech skupinku toxických Headhumperů) - ta vydrží dvě střely. A ještě jedna rada - miřte mírně nahoru.

Primární útok: Vystřelení šípu (mírná balistická křivka)
Sekundární útok: Optika
Maximální počet nábojů: 1 | 10

8) Brokovnice

Velká, hlučná a silná přítelkyně do každého počasí. Ať už jste v budově nebo na rozlehlé pláni, vždy se vyplatí ji použít (například na vojáky Sdružení, toxickou zombie, rychlou zombie nebo na Strážce Antlionů). Rovněž je škoda střílet s ní po Headcrabech nebo normálních zombie. Poprvé ji získáte od Otce Grigoriho.

Primární útok: Jednotlivý výstřel
Sekundární útok: Dva výstřely
Maximální počet nábojů: 6 | 30

9) Raketomet (RPG)

Nejdestruktivnější zbraň, kterou ve hře najdete. Raketomet (zkráceně RPG) využívá k navádění laser, což se hodí pro případy, kdy chcete zničit vrtulník bez toho, aniž by vaše raketa byla sestřelena nebo odkloněna její dráha letu. Nezapomeňte ale, že pokud chcete zasáhnout cíl, nemůžete jen tak vystřelit a skrýt se za roh - jen byste vystřelili do prázdna.

Primární útok: Vystřelení laserem naváděné rakety
Sekundární útok: Nedisponuje
Maximální počet nábojů: 3

10) Granáty

Klasické tříštivé granáty s časovou roznětkou. Jsou velice účinné na automatické střílny (v pozdějších částech hry), kulometné věže a na odstřelovače v oknech. Rovněž je můžete využít na větší skupiny nepřátel nebo na toxickou zombie.

Ať vás ani nenapadne je používat na ničení rychlých nebo normálních zombie a neb na podobné "obyčejné" nepřátele (pokud tedy nemáte blízko sebe bednu s jejich zásobami)!

Primární útok: Hod granátu (výbuch nastane po pěti vteřinách)
Sekundární útok: Nedisponuje
Maximální počet nábojů: 5

11) Feromony

Získáte je pokořením Strážce Antlionů a s jejich pomocí budete schopni v omezené míře ovládat různé Antlioní skupinky, které se k vám v průběhu misí přidají. Vržením feromonového polštářku navedete brouky na vyznačené místo a zmáčknutím polštářku je přivoláte k sobě. Pak vás budou následovat. Škoda jen, že si tuto pomůcku budete moci užívat jen několik misí.

Primární útok: Hod feromonu (označení pozice, kam mají Antlioni namířit)
Sekundární útok: Přivolání Antlionů
Maximální počet nábojů: Neomezeno

C) KOMPLETNÍ NÁVOD

1) POINT INSERTION

A máme tu první misi hry. Poté, co vlak zastaví, vyjděte ven na nástupiště a dojděte k vojákovi u vozíku se zavazadly. Cestou se můžete podívat na datovou projekci uvítací řeči doktora Breena.

Vydejte se směrem doleva a projděte otočnou mříží. Zahněte doprava, dojděte k omřížovanému prostoru a projděte jím až za další mřížovou ohradu, kde se před vámi zavřou dveře. Zprava k vám přijde další voják, kterého následujte do místnosti, kde se vás ujme maskovaný známý z datadisku Half Life: Blue Shift - voják Barney. Ten se ohlásí doktoru Kleinerovi a po chvíli budete vyrušeni klepáním na dveře. Utečte tedy do skladiště hned za dveřmi a vyšplhejte po žebříku nahoru. Uchopte jednu z beden, přistavte ji pod otevřené okno a vyskočte ven. Zahněte doprava a otevřete dveře, po kterých následuje načtení další části hry.

Vyjděte po schodech, otevřete dveře a jděte ke vchodu do hlavní haly. Před vchodem vás ale zastaví voják a shodí plechovku z okraje odpadkového koše. Hned vám řekne, abyste ji sebrali a hodili zpět do koše. Učiňte tak a okuste ránu elektrickým obuškem. Dojděte do hlavní haly a zahněte doleva. Projděte chodbou, otevřete dveře po vaší pravici a vyjděte ven na náměstí. Zahněte doprava, po cestě dojděte k rozcestí a zahněte doprava. Skočte na kontejner, vyšplhejte po žebříku a zahněte doprava. Seskočte dolu a dojděte ke dvěma civilistům, kteří stojí u domu. Ti vás upozorní na hlídky v domech.

Vejděte do budovy vlevo a jděte stále jedinou možnou cestou přes místnosti s rebely, dokud nedojdete ke schodišti, odkud na vás běží další skupina vojáků. Vyběhněte nahoru a vběhněte do místnosti s jedním z rebelů, který vojáky na chvíli zdrží. Vyběhněte po schodech na půdu a po trámech přejděte podél několika střech k oknu na půdu, kam také skočte. Sejděte dolu po schodech a počkejte, než se k vám dostanou další nepřátelé. Těch je opravdu požehnaně a vzhledem k tomu, že zatím nemáte žádnou zbraň, tak se budete muset nechat umlátit elektrickými obušky. Tím ale mise nekončí, i když se tak zprvu zdá. Za chvilku vás totiž probere krásná zachránkyně Alyx. Hned jak Gordon vstane, Alyx přivolá výtah. Nezapomeňte se rozhlédnout kolem na tu spoušť :-). Jakmile výtah dojede, nastupte dovnitř a svezte se dolu.

Nakonec jen následujte vaši průvodkyni až k doktoru Isaacu Kleinerovi.

Poznámka 5:
Jestliže Alyx do výtahu nenastoupí, patrně nemáte v adresáři hry umístěnou UPRAVENOU verzi souboru autoexec.cfg (v hráčském okolí koluje verze s jednou menší chybou - na začátku návodu je tento soubor popsán již v bezproblémovém stavu). Po jeho nakopírování bude vše probíhat bez jakékoliv chyby. Můžete také použít rychlé uložení a následně hru načíst z této pozice. Pokud ani to nezabere, zkuste hru uložit ještě jednou tím samým způsobem a opět se k této pozici vraťte.

2) "A RED LETTER DAY"

Poslechněte si vše, co vám doktor Kleiner sdělí a počkejte, než k vám přijde Barney. Jděte za ním a nechejte ho otevřít místnost, kde je uložena vaše bojová HEV kombinéza. Při otevírání hlavního krytu na Barneyho ale skočí profesorův mazlíček Lamarr (Headcrab bez zubů). Barney ho odhodí a Lamarr zmizí ve ventilační šachtě. Po tomto incidentu si konečně navlékněte svůj starý (avšak modifikovaný) oblek Mark 5 a jděte si doplnit obrnění z nabíječe na stěně.

Doktor otevře tajný průchod do další části, kde se uskuteční teleportační přesun Alyx k doktoru Elimu.

Vše se podaří až na malou poruchu v zástrčce, kterou stačí vrátit na své původní místo. Pak stlačte červený spínač a podívejte se na monitor jednoho z počítačů. Nyní následuje přesun samotného Gordona Freemana. Vstupte do teleportačního zařízení a počkejte, než vyjedete nahoru. Jakmile doktor Kleiner spustí přenos, vyskočí z ventilační šachty Lamarr a překazí váš přesun (to by v tom byl čert, kdyby se to jednou povedlo bez nějakých komplikací :-)). Na okamžik se ocitnete postupně na několika místech, z nichž nejzajímavější je asi vodní hlubina s útočícím Ichthyosaurem. Nakonec se ale dostanete ven za laboratoř doktora Kleinera. Stačí sejít dolu po schodech, projít mezi nádržemi a po dalších schodech vyjít nahoru. Dojděte až na malé prostranství a podívejte se nahoru na balkon, kde se za okamžik objeví Barney a shodí vám dolu páčidlo, které důvěrně znáte již z Black Mesy.

Pokračujte dále a rozsekejte dřevěné laťky blokující cestu dál. Projděte šachtou a zničte létající scanner. Seberte baterii, která z něj vypadla a seskočte dolu na koleje. Po pádu zahněte doleva a skočte do vagonu, kde se na chvíli skryjete před deštěm nepřátelských kulek. Vyjděte druhou stranou zpátky na kolejiště a vyhněte se projíždějícímu vlaku. Zahněte doleva a skočte do dalšího vagonu. Vyšplhejte po žebříku, vylezte na střechu vagonu, zahněte doleva a přeskočte na další vagon. Z něj pak dále za plot, kde zničte prkennou barikádu a sejděte dolu po schodech.

3) ROUTE KANAL

Vyjděte z chodby a zahněte doleva. Pomocí páčidla zabijte dva vojáky, co chtějí zabít dva civilisty a vezměte si z mrtvoly 9mm pistoli. Vraťte se zpátky na chodbičku a doplňte si život. Otočte se a pokračujte rovnou za nosem. Na schodech na vás zaútočí další voják a u vstupu na terasu další. Od obou seberte náboje do pistole a vyjděte nahoru po schodech. Nahoře zahněte doprava a na schodišti vedoucím dolu na koleje chvíli počkejte, než se tu nezastaví souprava vlaku. Skočte na vagon a pak na další, dokud nedorazíte k žebříku. Vylezte po něm nahoru, zastřelte několik vojáků Combine na protější terase a probourejte barikády na vchodu do budovy, kde je lékárnička a náboje do pistole. Odstřelte výbušné sudy a vyjděte ven. Rozbijte bednu s náboji do pistole a jakmile na vás zaútočí další vojáci, střelte do sudů, vedle nichž stojí. Jděte stále rovně, zahněte doleva a přeskočte přes nalomené oplocení. Postřílejte další Combine vojáky a vlezte do větrací šachty, kterou projděte na druhou stranu a po cestě posbírejte něco vybavení.

Vylezte ven a opětujte střelbu na další skupinu vojáků. Seskočte dolu na kolejiště a zahněte doprava. Dole zastřelte jednoho vojáka u schodů, dalšího nahoře na schodišti (svrhne na vás zapálený výbušný barel) a třetího nahoře u oken. Doplňte si z nabíječe na zdi život a pokračujte dále. Dojděte až na plechový most, odkud zastřelte tři vojáky v dálce a zničte bedny s vybavením. Sejděte dolu a skočte dolu na koleje. Schovejte se ve výklenku a počkejte, než se k vám přiblíží další tříčlenná skupina Combine vojáků. Zastřelte je, posbírejte náboje a zahněte doprava na kovovou terasu. Puklinou v ní skočte dolu do vody a dostaňte se k červenému vagonu na druhé straně. Vyšplhejte na jeho střehu po žebříku po levé straně a skočte dovnitř. Po rozhovoru nechejte Vortigaunta dobít vám část obrnění do kombinézy a počkejte, než vám muž otevře dveře. Vyjděte ven, zničte paletu vpravo, která vám blokuje postup a jděte k dřevěné podpěře.

Po načítání celou podpěru zničte a dojděte ke korytu kanálu, kde na vás zaútočí jeden voják na protější straně a dva vpravo, kteří nebudou váhat a pokropí vás několika ranami ze stacionárního kulometu. Jakmile je zabijete, dostaňte se k jejich opevnění a usedněte ke kulometu. Za okamžik totiž budete napadeni. Všechny postřílejte a žebříkem dolu sejděte do kanálu, kde zabijte ve tmě se schovávajícího vojáka a posbírejte si veškerou výbavu. Vraťte se zpět ke korytu a skočte na okraj koryta, kde stál první voják. Dostaňte se za rozvaliny a zabijte několik Barnaclů na stropě. Po chvíli dojdete k mříži, kterou zlikviduje několik výbušných sudů a vy budete moci dojít až na prostranství s několika vojáky. Na opačné straně je zavalený tunel s několika sudy, bránícími v postupu. Stačí je ale popadnout a odsunout pryč. Vstupte dovnitř a na jeho konci dojdete až na kluzkou podlahu ke skupince Barnaclů na stropě. Můžete jim buďto něco hodit a podběhnout pod nimi a nebo se jimi nechat vytáhnout až k tlamě a jedním máchnutím páčidla ukončit jejich bídnou existenci.Dorazíte do kanálu, odkud na vás několik vojáků svrhne další výbušné sudy. Ochránit se před explozí je poměrně snadné, a to ponořit se na samotné dno kanálu a počkat na výbuch. Po vyplavání zpět na povrch stačí vojáky zastřelit. Najděte žebřík a vyšplhejte po něm do další části. Po dřevěné plošině dojděte k mřížím, za kterými je jedna z hádanek, kterou vyřešíte opět logickým uvažováním. Jedná se o "houpačku", kterou když z jedné strany zatížíte tvárnicemi, které se kolem ní nacházejí, tak budete schopni přeskočit po ní na druhou stranu. Učiňte tak a připravte se na sprintování před kulometem vrtulníku. Vaším cílem jsou modré dveře na opačné straně, kterými se dostanete do katakomb.

Co nejrychleji sem doběhněte a zavřete za sebou dveře, aby vás vrtulník nemohl střelit do zad. Opět se dostáváte k místu s hojným výskytem Barnaclů. Otočte se a vezměte výbušný sud, který skutálejte po podlaze a počkejte, než si jej příšerky přitáhnou. Jakmile si jej nalepí na svůj jazyk, dvakrát do sudu střelte (tím ho jen podpálíte) a počkejte na explozi a následné "stáhnutí jazyků" :-). Cestou dál se dostanete k jednomu rebelovi, který vám za okamžik otevře dveře a na vás bude pomoci mu před útokem hejna ozubených Manhacků. Stačí, když je budete ničit páčidlem.

Po boji projděte chodbou a dojděte k místu, kde na vás zaútočí další speciální jednotka. Zabijte všechny členy a z jedné mrtvoly seberte samopal SMG. Dostaňte se na konec tunelu a skočte na potrubí, ze kterého uniká pára. Dojděte po něm k výstupku s vybavením a zastřelte odtud Barnacla. Na konci trubek skočte do vody a proplavejte kolem vodní turbíny do otvoru ve stěně. Zanedlouho dojdete na další plácek, odkud na vás skupiny vojáků shazují zapálené sudy. Všechny nepřátelé zastřelte a dojděte ke vchodu do temného tunelu, kde budete opět napadeni skupinou Manhacků.

Kousek za nimi je šachta, kterou prorazte a doplazte se k výpusti, na jejíž opačné straně je velké množství výbušných barelů. Za okamžik na vás zaútočí další Manhackové, takže si můžete pomoci mírnou explozí. Zbytek doražte páčidlem a sudy, které nevybouchly, si přistavte na druhý konec doprava. Přeskočte po nich na ochoz, ze kterého je už jen kousek k hromadě potrubí, po kterém seskákejte k červenému ventilu. Po jeho otočení se začne oblast zaplavovat vodou a vy vyplavete nahoru. Vylezte nahoru po žebříku a vraťte se k místu, kde jste byli napadeni Manhacky. Ponořte se a proplavejte nyní již přístupným kanálem na jeho druhou stranu, kde se vynořte a nadechněte se. Zase se ponořte a páčidlem rozbijte prkna, které zadržují pod vodou dvě velké cívky. Ty vyplavou a vy po nich budete moci přeskákat na druhou stranu ochozu.

Pokračujte stále rovně jedinou možnou cestou do té doby, než se dostanete k malému táboru s jedním rebelem, který je momentálně zaneprázdněn střílením Headcrabů. Zatím se mezi ně nemíchejte a počkejte, než s nimi neskončí on sám. Po rozhovoru si doplňte munici do SMG a jděte rovně. Na paloučku přistane několik raket, ze kterých vylezou další Headcrabi, které zabte páčidlem. Zanedlouho budete bojovati i proti zombiím, které vylézají z toxického bahna, do kterého ale vy radši nešlapejte.

Dojděte ke kontejneru, ve kterém probíjí elektřina. Seberte si zde vybavení z krabic a na druhé straně rychle přeběhněte po úzkém provizorním můstku až do rebelského tábora, kde potkáte povstalkyni, kterak doplňuje palivo do vašeho prvního nového dopravního prostředku. Naskočte do něj a vyjeďte ven z kanálu.

4) WATER HAZARD

Pokud jste se pečlivě dívali na všechna gameplay videa před uveřejněním hry, budete tuto úroveň znát velmi dobře. Celou ji totiž absolvujete ve vodním vznášedle. Prozatím na něm ale není zabudována zbraň, takže chvíle k hrdinským kouskům přijde až o něco později. Hned co vyjedete z kanálu, zaútočí na vás tři vojáci. Přejeďte je a posbírejte si zbraně. Jděte k jednomu kanálu s otevřenou mřížkou a přistavte si k němu sud, který stojí u druhého kanálu (s mřížkou). Skočte dovnitř a proplavejte tunelem na druhou stranu. Nachystejte si páčidlo a zabijte zombie, která se náhle vynoří z vody. Zničte dvě bedny s vybavením a vraťte se zpět. Popojeďte o kus dál k budově podobné skladišti (po pravé straně). Jedná se totiž o jednu z pobřežních stanic. Pokud si všimnete, nahoře se na chvilku zastavil G-Man a za okamžik odchází. Zastavte proto u kraje stanice a vylezte po žebříku nahoru. Připravte se na útok dvou zombií a pečlivě prozkoumejte celé okolí. Všimněte si hlavně polozbořených schodů. Skočte na ně a ve skrčení projděte po trámech na druhou stranu až k žebříku. Ještě předtím ale zabijte páčidlem jednoho Headcraba, který na vás spadne. Vylezte nahoru a odsuňte sud blokující mechanismus jeřábu. Zezhora spadne kontejner a do vody se vysype halda věcí. Skočte dolu a posbírejte si je. Nakonec se vraťte do vznášedla a jeďte dál.

Další zastávkou bude lávka pod mostem, ze kterého vám jeden z rebelů shodí dvě bedny s vybavením. Zničte je a posbírejte si plovoucí věci. Zaparkujte vznášedlo u rampy a vyjděte po kládě opřené na hrázi až nahoru na betonový trám. Skočte do kanálu a zvedněte jeden modrý sud. Shoďte jej do vody a totéž udělejte i s tím druhým. Seskočte do vody a s oběma sudy se postupně ponořte až pod klec, která je pod rampou a která ji drží sklopenou. Právě sem musíte tyto sudy umístit. Až se vám akce povede, rampa se zvedne a vy po ní můžete vznášedlem přeskočit na druhou stranu.

Jeďte stále rovně a srazte dřevěné podpěry obou plošin po pravé straně, ze kterých na vás střílejí dva vojáci. Po chvíli dorazíte k zavřené bráně. Vystupte ze vznášedla a vyšplhejte po žebříku nahoru na ochoz. Postupně projděte celou garáží a zastřelte zde několik vojáků. Po nějaké chvíli dojdete ke dveřím, za kterými je dlouhá venkovní chodba a na jejím konci voják a těžký kulomet. Rychle obsluhu kulometu zastřelte a jděte ke dveřím za barikádou. V kontejneru napravo od barikády je bedna s jednou baterií do HEV obleku.

Otevřete dveře a postřílejte celou skupinu jednotky Sdružení, než to udělají oni s vámi. Sejděte dolu, posbírejte si veškeré možné předměty a po druhém schodišti dojděte k ovládacímu můstku brány. Ventil, kterým byste ji normálně otevřeli ale nefunguje, tak nezbyde nic jiného, než na to jít trochu destruktivněji. Otočte se doprava a střelte do výbušného sudu pod dřevěným lešením. Explozí se uvolní traverza, která bránu rozrazí. Vraťte se stejnou cestou zpět na venkovní chodbu a rychle zasedněte k těžkému kulometu. Máte početnou společnost asi pěti vojáků a jednoho Scanneru (ten zničte nejdříve, protože vás bude průběžně fotografovat a vy nic neuvidíte). Stejnou cestou se pak také vraťte garážemi (kde na vás čekají nové hlídky) až úplně dolu k vašemu vznášedlu a projeďte branou.

Na dalším prostranství kličkujte mezi raketami, které na vás sesílají vojáci z obrněných vozidel nahoře na mostech a projeďte pod několika mosty, než se dostanete k hořící barikádě. Není nic snažšího, než ji přeskočit po rampě vpravo. Pak stačí dojet na další prostranství, kde se zavírá další brána. Objeďte tedy okolí a schovejte se za dřevěné klády. Vystupte a rychle zastřelte vojáka na ochozu naproti. Vraťte se do vznášedla a přistavte ho k molu po vaší pravici. Vylezte na něj, odstřelte zámek u dveří a vstupte do místnosti. Rychle doběhněte ke stolu, vezměte si munici a Magnum .357 a co nejdříve se za stůl skrčte. Přetaste na samopal SMG a vykoukněte ven. Zastřelte celkem tři vojáky a vejděte do chodby, ze které nepřátelé přišli. Dojděte až ke schodům nahoru, které vedou na venkovní skladiště. Zastřelte vojáka a co nejrychleji utečte před střelami z vrtulníku za kontejnery, kde na vás zaútočí další voják. Místo, kde si můžete alespoň trochu oddechnout, je dlouhý kontejner se dvěma bednami s vybavením. Zničte je a věci si vezměte. Vykoukněte ven a zastřelte dalšího vojáka. Proběhněte za oplocením a vběhněte do skladiště, kde se co nejrychleji schovejte za bedny.

Kromě početné skupiny vojáků na vás zaútočí i jeden Manhack. Po jejich eliminaci si posbírejte munici a lékárničky a vylezte po schodišti na ochoz. Zde budete napadeni ze dvou stran, a to vojáky, kteří přiběhli z místnosti naproti vás a druhou skupinou, která se sem dostala hlavním vchodem. Skrčte se za zábradlí z plechu a opatrně je všechny postřílejte. Seberte jejich vybavení a dojděte do místnosti nahoře, kde byla první skupina vojáků. Vpravo za bednami je skrytý jeden voják a hned, jakmile ho zabijete, vyběhnou na vás ze schodů dakší dva. Sejděte dolu, doplňte si energii a obrnění a vyběhněte zpátky ven pod kulomet vrtulníku. Zahněte doprava, zastřelte vojáka a seběhněte dolu k věži se žebříkem. Nahoře ve věži jsou schovaní dva vojáci, takže pokud to už dobře umíte s granáty, můžete jim jeden věnovat a pak nerušeně vylézt nahoru. Pokud granátům moc nedůvěřujete, vylezte nahoru a vojáky postřílejte samopalem. Ať tak či onak, stejně se budete muset skrčit před bojovým vrtulníkem. Nastává ale sladká odveta - stačí si stoupnout za jeden ze dvou stacionárních těžkých kulometů a vrtulník hezky rozstřílet, dokud nepřestane střílet. Pak se jen vraťte dolu ke vznášedlu.

Nyní následuje dlouhý úsek s novým vrtulníkem, který po vás shazuje časované miny. Pokud pojedete rychle a budete se snažit kličkovat, máte osmdesátiprocentní šanci na úspěch. Dojedete až ke skokánku, po kterém dopadnete na ochoz skladiště, kam co nejrychleji zamiřte. Na zdi jsou dva doplňovače života a obrnění do HEV obleku a naproti několik beden s vybavením, které stejně za chvíli zničí seslané miny. Zaparkujte vznášedlo na výtahovou plošinu a otočte kolem tak dlouho, dokud vznášedlo nespustíte dolu. Seskočte k němu a opět se připravte na pekelnou jízdu před vrtulníkem. Budete se muset dostat k částem kanalizačních trubek, kde na vás vrtulník nemůže shodit téměř žádné miny.

Nakonec se dostanete do kanálu, ze kterého vyjeďte dírou vpravo a všimněte si rampy. Vystupte a stiskněte páku u výtahu. Ten ale není dostatečně zatížen, takže rampu nezvedne. Není proto jiného zbytí, než se pokusit do něj naházet všechny věci, co kolem najdete (sud, tvárnice, židli,...). To ale pořád nestačí. Vraťte se tedy kousek zpět ke kanálu, zahněte doprava a pak se otočte doleva. Naproti je žebřík, po kterém vylezte na plošinu. Seskočte na betonovou rouru a z ní přejděte po chatrném dřevěnm mostě na další plošinu. Odtud skočte dolu k pračce, kterou shoďte dolu do výtahu. Rampa se zvedne a vy můžete skočit dolu na zem. Nastupte do vznášedla a přeskočte na druhou stranu. Poslední částí je dostat se do nedalekého kanálu do tábora povstalců.

Vystupte ze vznášedla, pohovořte si s lidmi a počkejte, než jeden spřátelený Vortigaunt namontuje na vaše přibližovadlo svoji zbraň.

Jedná se o elektrickou pulzní pušku z jednoho bojového vrtulníku, jež můžete použít do té doby, než nedojde elektrická energie. Následně stačí počkat než se dobije a pokračovat ve střelbě. Nastupte zpátky do vznášedla a vyjeďte ven. Útočící vrtulník sestřelte kulometem a ujíždějte dál. Dojeďte až do přístaviště, ve kterém na vás útočí dvě obrněná vozidla. Co nejvíce se k nim přibližte a postupně je jedno po druhém zničte svým novým kulometem. Dojeďte k červenému kontejneru a vystupte. Obejděte klády a z druhé strany v kontejneru najděte výbušné sudy. Do těch střelte a vraťte se zpět do vznášedla. Dírou po explozi už můžete projet až ke skokánku do kanálu.

Další akčnější pasáží bude zavřená brána s hlídkujícím vrtulníkem. Jakmile na vás zaútočí, snažte se co nejvíce manévrovat a vyhýbat se výbušným sudům, které začne shazovat. Vždy, když u vás bude bojová loď co možná nejblíže, zahajte střelbu. Jeho druhým útokem bude shazování časovaných min, kterým se rovněž vyhněte a opětujte střelbu. Nakonec vrtulník exploduje a spadne na hladinu. Porozhlédněte se po okolí a zničte všechny bedničky s vybavením. Dojeďte k ovládacímu můstku brány a otočte kolem, než se brána celá neotevře. Projeďte na druhou stranu a jeďte po levém břehu. Dorazíte až ke kanalizační mřížce, ke které si podle chuti připravte vznášedlo a skočte na něj. Pak stačí absolvovat skok do kanálu a co nejrychleji doběhnout na jeho druhou stranu (v kanále je radiace). Zde objevíte jednoho z Vortigauntů, jak si opéká večeři :-). Promluvte si s ním a rozbijte bedny s vybavením po vaši levici. Vezměte si do rukou jednu lékárničku a jděte zpět ke kontaminovanému bahnu. Vhoďte ji co nejdál to půjde a rychle utíkejte zpátky. Po cestě lékárničku seberte a seskočte zpátky na vznášedlo. Dojeďte až nahoru na kopec, kde zastřelte několik vojáků, kteří tu hlídkují.

Vystupte z vozidla a vejděte do skladiště, kde je zbytek hlídky. Zastřelte je a doplňte si výstroj. Na zdi nezapomeňte využít obou dobíječek a vratte se zpátky. Naskočte do vznášedla a objeďte zprava budovu. Překonejte dřevěný můstek a zahněte doprava. Vystupte, zatáhněte páku a slezte po žebříku dolu. Jděte k ovládacímu panelu a stiskněte páku, kterou otevřete jedno stavidlo. Vraťte se do vznášedla a seskočte dolu na vodní hladinu. Rozjeďte se, vyjeďte na rampu a připravte se na velký skok.

5) BLACK MESA EAST

Dojeďte k molu, vystupte a vylezte po žebříku nahoru. Jděte rovně, zahněte doprava a po cestě dojděte až k sudům, za nimiž je přetlaková komora. Po dekontaminační kontrole a scannovacím procesu se vydejte za doktorkou Mossmanovou, která vás zavede za Alyx a doktorem Elim. Po krátké konverzaci jděte za Alyx, která vám předá GravityGun (obrázek) a naučí vás s ním zacházet.

Splňte její instrukce (primární střelba, sekundární střelba+primární střelba, sekundární střelba+sekundární střelba a přitáhnout sudy z lávky nahoře). Pár beden si přisuňte tak, abyste se mohli dostat za Alyx nahoru na stříšku. Následujte ji až na prostranství, kde zavolá svého psa (mimochodem nečekejte žádnou čivavu nebo jezevčíka :-)). Alyx dá svému psíkovi několik úkolů a vy budete mít jedinečnou příležitost se s GravityGunem naučit perfektně chytat věci za letu. Rozdováděný pejsek ale za chvilku neudrží své emoce na uzdě a bude po vás chtít vrhnout celý kontejner. Alyx ho ale zadrží a za okamžik budete napadeni hejnem Scannerů. Na nic nečekejte a utíkejte za Alyx zpátky do přetlakové komory. Jakmile pes pootevře vrata, nechejte projít Alyx, pak vyjděte vy a proběhněte chodbou, dokud vás od Alyx neoddělí spadlý strop.

Alyx dá pokyny svému psovi. Jděte tedy za ním a počkejte, než otevře další vrata. Pak pokračujte jen stále rovně po cestě, GravityGunem odhoďte několik předmětů, které vám blokují cestu dál a zastavte se u žebříku. Podívejte se na mříž, která žebřík kryje a najděte jistící zámek, který odstřelte GravityGunem. Pak jen vyšplhejte nahoru a zahněte doprava.

Poznámka: Pokud po zavolání výtahu do něj doktorka Mossmanová nenastoupí, stačí, když stisknete klávesu pro quicksave (klasicky F6) a tuto pozici načtete přes herní menu. Pokud ani toto nepomůže (může se to stát), tak hru uložte ještě jednou a znovu načtěte tuto pozici a nebo soubor autoexec.cfg přesuňte jinam, spusťte hru, sjeďte výtahem, uložte hru a opět vraťte soubor na své původní místo.

6) "WE DON´T GO TO RAVENHOLM..."

Nyní navštívíte malebné městečko plné zombií, na které se nejvíce hodí GravityGun nebo popřípadě páčidlo. Hned jak vyjdete z domku, zaútočí na vás zleva jedna zombie. Zabijte ji cedulí s nápisem RAVENHOLM, která se váli hned vedle východu a vejděte do dalšího domku, kde je nepřátel o poznání více. na druhou stranu si ale můžete pomoci kotouči z pily nebo bombami s plynem, který všechny nepřátele podpálí. jen si pak dejte pozor, aby vás nepodpálili také. Hned v další místnosti je další novinka, a to stacionární sekačka, ke které se stačí v pokleku přiblížit a zapnout páku. Pak si jen počkejte na nepřátele, kteří se k vám dotrmácí a podívejte se na efektní odlétávání kusů těl.

Psát popis k následujícímu úseku je zcela zbytečné, proto se přesuňme ke kostelu s hořícími torzy. Několik hořících kreatur zastřelí z kostelního okna váš nový dočasný společník, otec Grigori. Se svoji Winchesterovkou je doslova k nezaplacení :-).

Dojděte ke vstupu do kostela a zabijte zombii za vámi. Otočte ventilem u přívodu plynu a projděte do budovy. Dojděte až do horního patra a po cestě zabijte vše živé i neživé, co se po vás bude chtít sápat. Dojděte do místnosti s jedním černým (a také velmi toxickým) Headcrabem. zabijte ho a stiskněte páku u okna, kterou vypnete přívod elektřiny v pozdější fázi hry. Vraťte se ven a před východem zabijte další dva černé Headcraby. Po cestě zahněte doleva a podívejte se vpravo za dřevěnou barikádu. Nachází se za ní zombie. Eliminujte nepřítele a vejděte do místnosti, kde posbírejte nějaké to užitečné vybavení. Zapněte přívod plynu do klece a pokochejte se nádherně hořící zombie. Vyjděte ven a zahněte doprava k nádrži s plynem. Vypněte jeho přívod, dojděte k plotu, rychle se vraťte k přívodu plynu a následně ho opět zapněte, protože se k vám budou chtít dostat další zombie.

Dojděte k elektrickému plotu bez proudu (vypínali jste ho pákou v jedné budově). Vyšplhejte po žebříku, který je na levé straně plotu a dostanete se na římsu. Přeskočte na další římsu. Opět se setkáte s otcem Grigorim, kterému se vaše metody počínání si s nepřáteli velice zamlouvají. Skočte na prkna na lešení a přejděte po nich k balkonu. U další římsy seskočte na střechu auta (předtím ale zabijte několik nepřátel), vylezte nahoru po žebříku a sejděte dolu po schodech. Vejděte do další budovy a vylezte na střechu, kam vám otec Grigori hodí brokovnici. Hned si ji vyzkoušejte na skákajících zombiech a po boji se podívejte dolu k zemi.

Všimněte si velké vodní nádrže, do které s rozeběhem skočte a vylezte z ní po žebříku nahoru na plošinu. Zabijte nepřátelské zombie a dojděte k výtahu. Přivolejte ho a sjeďte dolu. Po cestě zlikvidujte další nepřátele a vyjděte zpět na zem, kde na vás již čeká toxická zombie. Dojděte k řídící věži, kde se nachází páka, posouvající plošinu zavěšenou na lanech. Ta se vám za chvíli totiž bude velice hodit. Zatáhněte tedy za páku a zabijte nově se objevující nepřátele. Dojděte na můstek, ze kterého již můžete skočit přes plošinku až na protější střechu a pozabíjejte několik skákavých zombie. Zase se setkáte s otcem Grigorim, který vás nasměruje do další části Ravenholmu. Za okamžik se dostanete ke kostelu. Vylezte na střechu po nedalekém žebříku a jděte do malé oplocené části. Zde se otočte a připravte se na nápor skákajících zombie, které k vám budou lézt po okapových rourách. Zabijte je a počkejte, než vám otec Grigori pošle lanovku. Až se tak stane, neprodleně do ní nalezte, zatáhněte za páku vedle vozíku a svezte se až za otcem Grigorim, kde teprve začíná pořádná akce.

Posbírejte si ze stolu veškeré vybavení, které poberete a vydejte se za otcem. Ten vás postupně provede celým hřbitovem, kde se to zombiemi jen hemží. Pomozte mu je všechny zabít, dokud nedorazíte na malou terasu, kde je něco málo střeliva. Naproti se ze země vyrojí početný houf dalších zombie, které opět zastřelte a vydejte se s Grigorim až k místu, kde vám otevře bránu do dolu. Protáhněte se pod ní a otevřete dveře. Podívejte se na zem a zastřelte nespočetně Headcrabů (pomozte si výbušnými sudy, které okolí docela razantně pročistí). Až budete hotoví, seskákejte opatrně dolu na zem a vylezte na schodiště, ze kterého přeskočte za oplocení. Zastřelte další Headcraby a skočte do zatopené štoly. Přeplavejte na druhou stranu šachty a co nejrychleji najděte důlní vozík s vrtulí. Zatáhněte za páku a propližte se do prvního výklenku v tunelu. Jakmile na vás zaútočí zombie, vraťte se blízko ke kolejišti a zůstaňte v pokleku. Vrtule za chvíli nepřátele rozsekne na poloviny. Tímhle způsobem se dostaňte až na světlý konec tunelu a vylezte opět na čerstvý vzduch.

Rychle zastřelte černého Headcraba na římse tunelu nad vámi a zahněte doprava ke kolejišti. Dejte si pozor na Headcraba za vagonem a na několik odstřelovačů. Sledujte pozorně paprsek z jejich pušky, abyste mohli určit jejich přesnou pozici a vhoďte k nim do okna granát. Tím je zničíte a můžete zase o kousek popojít. Dostanete se až k červenému vagonu, za kterým je výsadek vojáků. Co nejdříve je zastřelte (nejvhodnější je v tomto případě brokovnice) a seberte si od nich vaši novou pulzní pušku. Vzadu ve vagonu jsou na krabicích nějaké náboje, které seberte a pokračujte cestou vpřed. Opět budete napadeni nepatrným odporem, který bez milosti pobijte a vejděte do areálu, odkud se ozývá střelba. Jedná se o skladiště, kde probíhá přestřelka mezi povstalci a jednotkami Sdružení. Opatrně nepřátele postřílejte a dojděte k raněnému rebelovi. Tady se vám ujme druhý rebel, který vás zavede k rádiu, ze kterého se hlásí Alyx. Od ní se dozvíte, že vojáci unesli Eliho Vance (Alyxina otce). Rovněž vám Alyx dohodne zapůjčení pouštní buginy, kterou pro jednoho z rebelů sestrojil právě unesený Eli. V táboře si doplňte výstroj a vyjděte po schodech ke dveřím ,za jejíž opačnou stranou se nachází přestup do nové úrovně.

7) HIGHWAY 17

A následuje další mise ve vozidle. Tentokrát usednete za volant pouštní buginy. Dojděte tedy k vašemu vozidlu a nechejte se přepravit dolu na zem. Bohužel se při transportu něco stane s magnetem a vaše bugina dopadne na střechu. Proto neváhejte, urychleně vystupte a pomocí gravitační pušky vozidlo opět vraťte na kola. Rychle nasedněte zpátky a vyjeďte na nedaleký kopeček, kde budete mít na chvíli pokoj od dotěrných Antlionů. Pokud se budete snažit přeskočit průrvu na silnici, spadnete zpátky dolu na zem přímo do hejna brouků. Naštěstí vaše vozítko disponuje jednou hezkou funkcí, a to krátkodobým zrychlením, při kterém bugina nabere vysokou rychlost (ale zase se bude hůře ovládat). Tuto schopnost aktivujete podržením klávesy pro sprint. Tímto způsobem průrvu snadno překonáte. Jeďte stále po silnici a případně učiňte několik zastávek k doplnění munice a dalšího vybavení.

Zanedlouho dojedete do tábora rebelů, kde můžete v klidu vystoupit a doplnit si další výstroj. Posbírejte v okolí hlavně rakety do RPG a sejděte dolu do sklepa, kde se probírá plán dalšího povstaleckého útoku. Vy jakožto nejschopnější střelec dostanete od velitele nový typ raketometu RPG s laserem naváděnými raketami. Jakmile si zbraň přeberete, bude tábor napaden jedním bojovým vrtulníkem. Neváhejte tedy a vyběhněte do nejvyššího patra budovy, odkud můžete nepřátelský stroj snadno zničit. S raketometem se zachází tak, že po výstřelu musíte s raketou kroužit kolem cíle, aby nebyla zničena nebo vychýlena ze své dráhy letu. Po pár zásazích (liší se podle zvolené obtížnosti) můžete v klidu sejít zpátky dolu k vozidlu a vyjet ven hlavní branou.

Dojeďte k velkému jeřábu, kde právě probíhá souboj mezi Antliony a vojáky jednotky Sdružení. Snažte se dostat hlavně k vypnutému bucharu poblíž můstku nahoru na plošinu a zde také zaparkujte. Buchar co nejrychleji zapněte (vyvarujete se tím útoku Antlionů) a zůstaňte u něj. Z této palebné pozice se pokuste zastřelit co nejvíce vojáků nahoře na ochozu a vyjděte po můstku k domku. Opatrně vylezte po žebříku nahoru a zastřelte vojáka stojícího na jeřábu vpravo nahoře. Jděte rovně, zahněte doprava k jeřábu a vylezte po žebříku. Nastupte do kabiny a zhostěte se ovládání (šipka nahoru/dolu,/vpravo/vlevo, levé tlačítko myši). Váš první úkol bude co nejdříve zlikvidovat další novou skupinu vojáků dole vlevo na plošině. Stačí, když popadnete magnetem nějaký z kontejnerů a vrhnete ho na ně. Pokud vrazíte i do výbušných sudů, budete mít situaci ještě snadnější a celkový efekt bude mnohem pěknější :-). Dalším úkolem je zpřístupnění cesty právě na tuto plošinu. Opět popadněte kontejner a jednoduše s ním vrazte do zvednutého mostu. Posledním úkolem je dopravit na plošinu vaše vozidlo. Opět využijte magnet jeřábu a otočte se k bucharu, který jste předtím zapínali. Spusťte magnet a vytáhněte buginu na cílové místo. Nakonec jen vylezte z jeřábu a jděte ke skladišti, ve kterém postřílejte několik dalších vojáků (jeden z nich má brokovnici!).

Na druhé straně skladiště je budka s ovládacím panelem, který otevírá skladištní bránu. Nastupte zpět do auta a vyjeďte na prostranství, kde jsou další vojáci. Postřílejte je tau kanónem vaší buginy a dojeďte k rampě. Tu stejně jako minule přeskočte pomocí zrychlení a silnicí se vydejte pořád rovně. Po cestě budete napadeni vrtulníkem, který můžete buď zničit, nebo mu ujet. V tom vám ale brání vraky na silnici, které je nutné nejdříve odstranit GravityGunem. Než byste je ale všechny odsunuli, je lepší vrtulník prostě a jednoduše zlikvidovat. Hned u prvního vraku je mrtvola vojáka s raketometem a pár raketami a v jednom z poničených aut je dokonce celá bedna raket, takže s šetřením nábojů si nedělejte žádné starosti. Po eliminaci vrtulníku odstraňte GravityGunem vraky, které blokují cestu vpřed a jeďte dál.

U dalších barikád zastavte a vylezte na kopec vpravo. U mrtvoly leží pohozená vaše další nová zbraň, a to kuše. Vezměte si ji a seberte pár šípů u stromu vedle. Zamiřte sekundární střelbou na stavení na druhé straně a postupně vystřílejte všechny vojáky, kteří tam zůstanou. Nezapomeňte hlavně na nenápadného střelce nahoře na billboardu. Sejděte dolu z kopce, GravityGunem odstraňte překážky a dojeďte až k silovému poli přes cestu. Nyní budete muset vystoupit a na chvíli to vzít opět po svých. Jakmile dojdete ke skladišti, vyvalí se na vás skupina zbylých vojáků, které co nejrychleji bez milosti zabijte a zničte dvě miny u zídky (popadněte je GravityGunem a odhoďte přes útes do moře). Prozkoumejte okolí, posbírejte výbavu po mrtvolách a dojděte k obrněnému vozu, zpoza kterého opět GravityGunem odstřelte podpěry, které mu blokují kola. Tím spadne jeden kabel elektrického vedení a vy tak vypnete působení silového pole. Vraťte se k vozu a pokračujte rovně.

Dojedete k budovám, kde na vás zaútočí další vojáci. Postřílejte je, posbírejte si vybavení a vstupte do poničeného domu po levé straně. Otvorem v podlaze seskočte dolu a zabijte toxickou zombie po vaši pravici. Dojděte ke dveřím vlevo až ke konstrukci mostu, po které opatrně přejděte zhruba doprostřed k bedně s raketami. Cestou se prostřílejte až na opačnou stranu mostu, kde vylezte po žebříku nahoru do místnosti se dvěma vojáky, odkud se již bez větších problémů dostanete do řídící věže se dvěma vojáky za energetickým polem. Zastřelte nepřátele a pomocí GravityGunu vytáhněte zástrčku ze zdroje. Jděte k panelu a stiskněte ho. Nyní se připravte na další nerovný souboj, protože kolem věže začne poletovat bojový vrtulník, který budete muset zničit. Tentokrát si ale dejte záležet na přesnosti, neboť si ušetříte pozdější trápení. Po explozi helikoptéry si ještě sesbírejte vybavení, dobijte si zdraví a oblek pomocí dvou dobíječek na stěně a můžete se vrátit po konstrukci mostu zpátky k již jednou zmíněné bedně s raketami uprostřed přejezdu.

Vraťte se k vozu a vyjeďte nahoru na železniční kolejiště. Zhruba ve třetině jízdy vedle zaparkovaného vagonu uslyšíte zvonek lokomotivy. To je ta lepší zpráva. Ta horší je, že lokomotiva jede přímo proti vám. Pokud se na to cítíte, můžete použít zrychlení a srážce se jen tak tak vyhnout a nebo rychle po zaznění zvonku začněte couvat a až budete moci, stočte volant ke straně, kde neprojíždí vlak. Sjeďte po srázu vlevo a vjeďte do tunelu.

Poznámka: Tentokrát se nejedná o žádnou chybu, ale o menší herní tip - v této a následující úrovni se vyplatí NEŠETŘIT náboji do standartního samopalu (SMG), protože na zadní části buginy je pro tuto zbraň upevněná krabička s neomezenou kapacitou střeliva.

8) SANDTRAPS

Opět se ocitáte v bugině a stejně jako minule budete čelit starým známým Antlionům a hordě nemrtvých. Ze všeho nejdříve se v tunelu postarejte o jednu dotěrnou zombie a vystupte z vozu. Zahněte doprava a protáhněte se ventilační šachtou do malého skladiště, kde se kromě nějakého vybavení a dvou mrtvých civilistů pohybují také dva Headcrabi. Zabijte je a podívejte se přes neprůstřelné sklo ven do tunelu. Do skladiště by se měla marně dobývat zombie. Připravte si GravityGun a odsuňte skříň, která blokuje v otevření dveří. Vyběhněte do tunelu a zombie zastřelte. Vraťte se zpět do buginy a připravte se na nával dalších nemrtvých přátel. Dejte si pozor obzvláště na několik rychlých zombie, které jsou opravdu mrštné. Nakonec jen vyjeďte z tunelu a po cestě se vydejte k domu, u kterého hlídkuje několik vojáků.

Pokud chcete, můžete je postřílet a dům pak navštívit, ale po cestě zpět budete napadeni mnoha magnetickými minami. Jeďte silnicí dál až k opevnění. Opatrně vjeďte dovnitř a postřílejte z auta všechny vojáky. Pak vystupte a zahněte doleva do domku, kde se ukrývají poslední dva vojáci (jeden má brokovnici). Posbírete si po okolí roztroušené předměty a zničte závoru. Vyjeďte ven a dostaňte se k barikádám z vraků aut. Zde na vás zaútočí dvě pozemní miny a skupina Combine vojáků. Zničte je a vstupte do budovy vlevo. Dojděte k panelu, který otevírá bránu a přineste sem jednu baterii, ležící na kovové posteli u mrtvoly. Ještě ale někde najít třetí baterii - ta je vždy venku. Nejčastěji je schovaná v kufru vraku modrého auta. Jakmile ji najdete, doneste ji zpátky do budovy a nasedněte zpět do buginy. Projeďte branou a dostaňte se do tábora rebelů. Zaparkujte své vozidlo v garáži a doplňte si náboje. Utíkejte se schovat do budovy naproti garáže a posbírejte tu veškeré vybavení. Za okamžik totiž na rebely zaútočí několik letadel s výsadkem vojáků, které budete muset všechny postřílet. Nakonec přiletí třetí výsadek a vystoupí u majáku. Proto dojděte k oknu, kde budete mít na oblast dobrý výhled a jakmile začnou vojáci z vrtulníku vyskakovat, zastřelte je Magnumem (nejsnažší řešení). Pak se jen co nejdříve dostaňte přímo do majáku a vyběhněte po schodišti až na patro se zásobou raket. Vybavte se a jděte sestřelit vrtulník. Raketu ale nesmíte navádět přímo proti němu, protože ji velmi snadno sestřelí - musíte s ní kroužit kolem dokola a až poté zasáhnout svůj cíl. Po třech ranách vrtulník spadne k zemi a k vám přiběhne zdravotník. Běžte dolu za ním a cestou posbírejte všechno vybavení, co unesete.

Počkejte, než vám zdravotník otevře dveře ven z majáku a seskočte dolu na útes. Doskákejte až do jeskyně, ze které pokračujte stále rovně. Dorazíte k místu, kde se nachází dva civilisté - jeden živý a jeden zraněný. Jakmile se zraněný Laszlo pohne, vylezou z písku hejna Antlionů. Rychle po nich vrhněte granát (o civilisty se nebojte, jeden stejně zemře a tomu druhému granát nic neudělá) a vyslechněte si posledního přeživšího muže. Ten vám prozradí, jak si držet Antliony dál od těla. Postup je to opravdu jednoduchý - stačí nechodit po písku. Zezačátku tedy přeskákejte po kamenech až k místu, kde již dál skočit nemůžete. Nachystejte si GravityGun a přitáhněte si k sobě kus plechu. Položte ho na písek a stoupněte si na něj. Pak si přitáhněte dřevěnou paletu a položte ji vedle plechu. Po tomto provizorním "koberci" se dostanete až na opačnou stranu, kde je konečně kousek pevné země. Pokud v průběhu mise někde zahlédnete buchar, rychle se k němu dostaňte a zapněte ho. Po dřevěných trámech vylezte nahoru na zeminu a u chatky seskočte dolu na kus kovového plátu. Gravitační pušku teď nedávejte z ruky a přistavujte si pod sebe stále další a další pláty, dokud se nedostanete k docela strmému kopci, u kterého je vrak lodi. Tady to je trochu obtížnější, protože když položíte plát plechu na kopec, tak se sveze zpátky dolu. Jedinou možností je tedy co nejrychleji přeběhnout na druhou stranu louky a skočit na kus země nahoře. Zde zabijte pomocí páčidla všechny útočící Antliony a seskočte dolu do písečné rokle.

Připravte si brokovnici, kuši nebo revolver (podle toho, zda v něčem máte dostatek nábojů) a připravte se na útok Strážce Antlionů. Jeho jediným útokem je rozeběhnutí a následný úder svými docela ostrými kusadly. Snažte se proto být co neustále v pohybu a v takové vzdálenosti, abyste dle situace mohli uhnout před jeho útokem. Neustále střílejte a ve volné chvíli nabijte nebo rovnou přetaste na jinou zbraň. Po zabití strážce k vám přiběhne spřátelený Vortigaunt a z mrtvoly Strážce odřízne feromonové váčky, kterými nyní budete moci do jisté míry ovládat Antilony, kteří po vás zároveň přestanou útočit.

Následujte Vortigaunta až do tábora povstalců, kde si z beden doplňte nějakou tu výstroj a dojděte ke dveřím, za kterými vás čeká výcvik v používání feromonových váčků. Nejdříve hoďte jeden váček do jámy před vámi, pak na figurínu vojáka vpravo na kůlu a dále váček stiskněte sekundární střelbou. Antlioni za vámi půjdou a vy budete vpuštěni do další části, plné kulometčíků ve věžích a množstvím bucharů, které je nutno vypnout, aby vás Antlioni následovali. Dostaňte se až k velké trubce, u které je žebřík, po kterém vylezte nahoru a přeskákejte po skalních výstupcích na druhou stranu k další rouře. Na její druhé straně je další žebřík, po kterém se dostanete do hlavní základny. Tady se to vojáky a automatickými střílnami jen hemží. Nachystejte si raketomet a připravte se na útok dvou bitevních vrtulníků, které co nejdříve pošlete k zemi. Nahoře na plošině je bedna s raketami, kterou případně použijte. Nakonec jen vstupte do laboratoře.

9) NOVA PROSPEKT

Kromě velmi těžkých bitev proti značné přesile vojáků Sdružení se připravte i na několik dalších Strážců Antlionů. Projděte dírou ve stěně, kde na vás zaútočí Headcrab, až na protější stranu chodby. Pomocí gravitační pušky nebo granátu vyřaďte z provozu několik kulometných věží a utkejte se s druhým Strážcem Antlionů. Jděte dál a nechejte skupinu Antlionů, aby se k vám přidala. S doprovodem dojděte do centra vězeňského komplexu. Nechejte Antliony, aby prozkoumávali prostory před vámi a ničte případný odpor a silová pole. Až dorazíte do místnosti s vojáky za silovým polem, rychle je zastřelte a co nejrychleji najděte úkryt ve ventilační šachtě vpravo dole. Rozbijte mřížku a protáhněte se k ventilátoru, který zablokujte tvárnicí. Počkejte, než se větrák poškodí a teprve pak můžete podlézt pod jeho vrtulí. Na druhé straně si gravitační puškou přitáhněte dvě bedny zprava a přitáhněte si k sobě rovněž zásuvku od silového pole, čímž ho vyřadíte z provozu. Za chvíli se před vámi objeví nová skupina jednotek Sdružení, kterou bude nutné zastřelit.

Cestou dál se dostanete do kontrolní místnosti s další skupinou vojáků, o které se postará vaše skupina Antlionů. Stiskněte spínač, který otevře bránu, vylezte z místnosti ven a seskočte dolu na zem. Zabojujte si proti třetímu a již definitivně poslednímu Strážci, po kterém útočí kromě vás i několik dalších vojáků Sdružení. O ty se nestarejte, protože po vás momentálně nestřílejí, ale věnujte se Strážci. Několik dvojitých zásahů z brokovnice a pár šípů z kuše ho mezitím dostane do kolen a vy budete mít opět trochu klidu.

Posbírejte si náboje po mrtvolách a dojděte k zabarikádovaným dveřím, které zpřístupněte použitím gravitační pušky. Projděte jimi a dojděte k sutinám, které brzy obklopí dva kovové lisy. Dejte si tedy pozor, abyste pod nimi nezhynuli, přistavte si bednu nebo sud k otvoru ve stěně a seskočte dolu do díry v zemi.

10) ENTANGLEMENT

V této misi budete muset po nějakou dobu ochraňovat Alyx, takže na ni dejte opravdu pozor, jinak mise skončí neúspěchem. Dojděte k ní po sutinách a vlezte do kanálu, na jehož konci se oba opět setkáte. Tady vám otevře dveře, kterými se dostanete do výtahu a vyjedete na horní patro, kde budete napadeni skupinou žoldáků. Zastřelte je, posbírejte si vybavení a vejděte do kontrolní místnosti, odkud Alyx najde mobilní převozník se svým otcem. Promluví si s ním a pak vám pomůže deaktivovat silové pole. Hned jak takto učiní, tak se rozeběhněte ke schodišti a rychle postřílejte další vojáky. Alyx zaleze do velící místnosti a odtud vás bude navigovat přes monitory v dalších místnostech a chodbách. Odtud vám také bude schopna odemykat některé zamčené dveře. Dojdete až do vrátnice, přes kterou doběhněte k dalším dveřím, které nyní již nepůjdou na dálku otevřít. Alyx vás proto nasměruje zpátky do vrátnice a poradí vám, abyste odsunuli skříně, které blokují vstup do ventilační šachty, kterou prolezte na druhou stranu.

V další z místností budete řešit další problém se silovým polem, jehož zásuvka je docela dovedně ukrytá za neprůstřelným sklem. To ale vyřeší jeden přesně vhozený granát, který přeruší dodávku proudu. Po chvilce se dostanete do řídící místnosti, kterou hlídají vojáci. Postřílejte je a odemkněte skříňky, které obsahují dvě automatické věže. Přistavte je k oběma protějším vchodům a schovejte se za zelenou skříňku vzadu u okna. Po vystřílení nepřátel se k vám dostane Alyx, která uslyší rozhovor mezi doktorkou Mossmanovou a doktorem Breenem a následně deaktivuje další silové pole.

Sejděte dolu, zahněte doleva a chodbou projděte až do zatopené místnosti, kde probíjí elektřina. Ze schodiště, na kterém stojíte, seskočte na protější ochoz a připravte si opět gravitační pušku. Přitáhněte si k sobě dvě bedny a použijte je k přístupu do druhou stranu místnosti. Jděte stále rovně jedinou možnou cestou, dokud nedorazíte do velké omřížované haly. Seskočte dolu, v nedaleké místnosti najděte další tři automatické věže a postavte je ke vstupu do haly. Pokud by vám byly tyto tři věže málo, můžete si pomocí gravitační pušky dotáhnout ještě předchozí dvě z místnosti, do které se Alyx dostala pomocí šachty (vřele dopručuji - nejenže si souboj výrazně usnadníte, ale také ušetříte velké množství nábojů a života). Věže přistavte co možná nejblíže do středu propojovací chodby, ve které se právě nacházíte. Schovejte se do jedné ze skříněk, kde byly věže položené a připravte se na útok. Tento úsek je narozdíl od toho minulého značně těžší, jelikož nemáte tak dobrou palebnou pozici ani možnost dobře se krýt. Po bitvě se opět objeví Alyx, která vás provede sklepením, kde náhle vypadne proud a zaútočí na vás další vojáci. Pozabíjejte je například pomocí granátů a doběhněte až k teleportu.

Jestliže se opět nechcete moc namáhat a poslední přestřelku mít co nejrychleji za sebou, použijte stejnou taktiku s přenášením věží pomocí gravitační pušky. Tím budete mít k dispozici závratných osm věží, se kterými se bitva snad ani nedá prohrát. Teď se ale připravte se na nejhorší - opět najděte skříňky s posledními třemi věžemi a rozmístěte je nahoru k teleportu, vždy jednu věž k jednomu vchodu a sami se rovněž pokuste zabít co nejvíce vojáků (samotné věže na to jen málokdy stačí samy, ale vy můžete použít docela fikanou taktiku - vezměte si jednu věž a střílejte s ní po vojácích, abyste si nemuseli zbytečně plýtvat náboje - věže jich mají neomezený počet a na nepřátele i samy zamíří). Celou tuto obranu musíte vydržet do té doby, dokud se Alyx nepodaří nastavit souřadnice do laboratoře doktora Kleinera. Až vás Alyx zavolá, tak rychle doběhněte za ní do teleportační kabiny. Jakmile se přesunete, pohovořte si s doktorem Kleinerem a společně s Dogem se vydejte dírou dolu do ulic City 17.

11) ANTICITIZEN ONE

Alyxin pes vám na chvíli pomůže zbavit se prvních několika vojáků, ale pak se budete muset obejít bez něj (nebojte se, ještě se s ním setkáte). Posbírejte náboje po mrtvolách a následujte psa k vratům, která vám pomůže rozevřít.

Vejděte dovnitř a zahněte doleva, kde přeskočte za ohnutý plot do hořící budovy. Přeskočte zával a skrčeni projděte na druhou stranu chodby. Vyběhněte ven na náměstí a podívejte se na rebely, co shazují obrovský promítací monitor s proslovem doktora Breena přímo dolu. Pak se k vám přidají a vy jim budete moci velet. Přikažte rebelům ,ať dojdou k bedně s vybavením a chvíli počkejte. Poblíž se totiž rozevřou vrata a z nich vyjdou dva vojáci, které rebelové zastřelí. Posbírejte náboje a jděte k místu, ze kterého nepřátelé přišli. Gravitační puškou odsuňte plech na zemi a odstraňte všechny pozemní miny (stačí si je přitáhnout a následně odmrštit co možná nejdále od sebe). Seskočte dolu a zlikvidujte další miny. Jednu si ale nechejte a vrhněte ji k domku, vedle kterého se rojí stádo Headcrabů. Tím je zabijete všechny bez zbytečných průtahů. Jděte k jejich mrtvolám a dostaňte se skrze jedinou možnou cestou ke konci ulice, kde si vojáci Sdružení postavili opevnění. Všechny postřílejte a zahněte doleva do otvoru ve stěně. Zabijte dva vojáky a po schodech se dostaňte až k ovládacímu mechanismu brány.

Dojděte na silnici a zničte další pozemní miny, které spouští ze vzduchu několik létajících sond. Pokud budete chtít, tak na konci ulice jsou dva kulomety, kterými můžete postřílet dotěrné vojáky a pokračovat dál. Počkejte, než jeden z rebelů nechá explodovat kus stěny a dojděte k němu. Nyní vás čeká průchod oblastí, která je doslova zamořená radiací a zombiemi. Prolezte skrze ventilační šachtu na chodbu a otevřete dveře. Za nimi se opět setkáte se svoji povstaleckou jednotkou. Prostřílejte se přes několik budov, dokud se nedostanete k Alyx, která vám poví něco o generátoru uprostřed náměstí. Ten je třeba zničit. Jděte k němu a nechte Alyx, ať prolomí zabezpečení terminálu. Během této operace se na vás ze dvou stran poženou početné skupiny vojenských jednotek. Všechny je co nejdříve postřílejte a setrvejte tu, než se Alyx podaří konečně hacknout ovládací panel. Až bude Alyx hotová, střelte do jádra generátoru gravitační puškou, čímž ho nadobro zničíte. Společně s Alyx doběhněte až ke zřícenému mostu a počkejte, než vyšplhá po domovní římse na střechu, kde ji zajmou jednotky doktora Breena. Seskočte dolu do koryta kanalizace, cestou pozabíjejte množství Headcrabů a Manhacků a dojděte d skladiště. Stiskněte spínač, který ovládá plošinu a dostaňte se po ní na druhou stranu, odkud se již bez větších potíží dostanete na plošinu, kde zničte pozemní minu.

12) "FOLLOW FREEMAN!"

Dojděte k rebelovi a poslechněte si aktuální situaci. Barney je uvězněn na patrové budově několika odstřelovači a na vás je Barneyho zachránit a nepřátele pochopitelně zabít. Dojděte do sklepení, kde najděte ležícího rebela. Ten vás požádá o pomoc a náhle se z vody kolem vás vynoří spousta zombie, které pohlaďte páčidlem. Vlezte do vody a jděte směrem k chodbě, odkud na vás vyběhnou dvě rychlé zombie. Rychle je zastřelte například brokovnicí a pokračujte po schodech nahoru do prvního podlaží budovy. Od této chvíle buďte neustále skrčeni!

Jakmile dojdete do patra, zabijte hromadu zombie (s několika vám pomůže nepřátelský odstřelovač). Přejděte ke zdi a hoďte k prvnímu odstřelovači do okna granát (zkoušejte to tak dlouho, dokud se netrefíte - granáty jsou vedle v bedně, takže si můžete libovolně nějaké opatřit). Jakmile voják z okna vypadne, máte zajištěný hladký průběh na střechu.

Na schodech se ale zastavte a počkejte, než odletí nepřátelský vrtulník. Vylezte ve skrčení nahoru a zabijte Headcraba vpravo za sutinami. Pak se připližte za druhý výklenek a zabijte Headhumpera. Vraťte se zpátky a opatrně vrhněte ke druhému sniperovi granát (můžete to zkusit i z dolního patra, odkud je lepší palebná pozice). Po eliminaci protivníka se přibližte ke kovové skříňce zhruba uprostřed podlaží a uchopte ji manipulátorem (GravityGunem) - bude se skvěle hodit jako provizorní štít. Vždy, když vám ji odstřelovač vystřelí ze silového pole zbraně, tak ji rychle vezměte zpátky a dopližte se až k Barneymu. Hoďte do okna granát a počkejte si, než zemře třetí - definitivně již poslední odstřelovač. Po jeho smrti Barney vstane a povede vás směrem dolu.


Utíkejte za ním a po cestě si doplňte vybavení. Seběhněte po sutinách dolu na chodník a dojděte až k bráně, kterou se Barneymu podaří otevřít. Zahněte do uličky po vaší pravici a společně s dalšími rebely dojděte až na náměstí, kde vás bude odstřelovat naváděný laser. Nemá cenu se krýt v kontejnerech, protože výboj vás zraní tak i tak. Nejlepší je co nejrychleji proběhnout přes náměstí a schovat se za zával. Po cestě se samozřejmě snažte mezi laserovými paprsky kličkovat. V kontejneru vedle závalu je pár lékárniček, které se vám jistě budou hodit. Na druhé straně náměstí si nachystejte gravitační pušku a vytáhněte kabel ze zástrčky na stěně. Vyjděte nahoru po schodech, pomocí granátů zničte dvě automatické střílny (musíte se trefit přesně do mezery mezi střílnou a podlahou - chce to trochu cviku), dojděte do hlavní kontrolní místnosti a gravitační puškou zničte první generátor.

Nyní vám zbývá najít a zničit poslední dva zbývající generátory,abyste deaktivovali laser, který vás venku odstřeloval. Jděte do místnosti s velkým počtem červených laserových paprsků, které musíte nějak obejít. Postup je následující: Vyskočte na trubku, ze které přeskočte na knihovnu. Odtud je to už jenom kousek na opačnou stranu místnosti, kde se nachází panel k vypnutí laserů. Za rohem je druhý generátor, který zničte gravitační puškou a eliminujte další automatickou střílnu. Jděte stále dál, dokud nedorazíte do skladiště. Zde budete uvězněni a za chvíli se u východů objeví vojáci se svářečkou a dostanou se k vám. Všimněte si ale, že na jednom stroji leží pár pozemních min. Jednu si proto přitáhněte gravitační puškou a vrhněte ji do houfu nepřátel. To samé udělejte i s druhou skupinou. Nedaleko skladiště je poslední z trojice generátorů, který stejně jako předchozí zničte GravityGunem.

Vyběhněte zpátky do haly a projděte po chodbě, která byla před nedávnem obehnána energetickou bariérou. Dostanete se na střechu, kde po vás a vašich spojencích začne střílet bojový vrtulník. Pomocí RPG ho zničte a doplňte si rakety z nedaleko umístěné bedny. U mostu do sousední místnosti postřílejte další početnou skupinu vojáků a přejděte na druhou stranu. Po schodech se dostanete zpátky na náměstí, kde se utkáte proti čtyřem Striderům. Miřte přesně a zničte prozatím jen jednoho Stridera. Jak vám dojou rakety, seběhněte po schodech dolu na trávník, u schodů seberte lékárničku a seskočte do díry v zemi. Projděte blízkým kanálem a po sutinách sejděte nahoru. Touto cestou se dostanete doprostřed náměstí, odkud je to jen otázkou chvilky, než doběhnete do bunkru, kde se nachází několik raket. Odtud zničte zbytek Striderů a pokud by vám ještě pár raket chybělo, další jsou v budově naproti bunkru, ve které ale nejdříve budete muset zastřelit pár vojáků Combine jednotek.

V okolí je tunel, kterým můžete projít dál a utéct před Striderem, který vás pronásleduje. Dojdete k parkovišti, kde prochází další Strider. Dojděte si pro rakety do nejvyššího podlaží parkoviště a pavouka zničte. Sejděte dolu a pokračujte podél silnice kolem budovy a uvnitř postřílejte všechny nepřátele.

Na nejvyšším podlaží se k vám přidají dva rebelové. Jedním z nich je žena, která má u sebe raketomet, který vzápětí použije na odklonění útoku dvou Striderů. Pokud ji chcete pomoci, vylezte co nejvýše na nekrytou plošinu a z bedny si vezměte potřebný počet raket. Po zničení obou mechanických pavouků přejděte po římse směrem k soše koně, kde se opět setkáte s Dogem. Nechejte si od něj otevřít průchod do útrob Citadely a vstupte dovnitř.

13) OUR BENEFACTORS

Ocitáte se v kanále, na jehož konci leží mrtvola. Seskočte na skálu., ze které přeskákejte po dalších kouscích až k místu, kde na vás zaútočí jeden Headcrab (stačí ho elegantně přetáhnout páčidlem). Odtud skočte na pohybující se "buchar" či co to má vlastně být a až sjede dolu, skočte na pravou stranu. Jedinou možnou cestou dorazíte až k obrovskému energetickému zdroji. Odtud zahněte doleva a jděte na můstek, přes který projíždějí hybernační kóje. Vy si vyhlédněte tu druhou a nastupte do ní (pokud vstoupíte do té první, dorazíte právě k onomu energetickému generátoru a výboj vás zabije). Pak se už jen nechte dopravit až do místnosti s elektrickým polem. Zde vám budou odebrány veškeré zbraně vyjma gravitační pušky.


Ta je ale mnohem silnější - zaprvé již není oranžová, ale modrá (čerpá energii z Citadely), za druhé s ní můžete přitahovat výboje z energetických jader (tím si zpřístupníte cestu dál) a hlavně si můžete přitáhnout také všechny vojáky Sdružení! Není hezčí pohled na to, než že si jednoho nepřítele k sobě přisunete a hned ho vrhnete po zbytku jeho kolegů). Další změny, které si určitě všimnete je to, že váš oblek má zvýšenou kapacitu na 200% a z nabíječek Sdružení je HEV schopen přijímat jak obrnění, tak i zdraví současně (a to se vyplatí :-)). Jděte rovně po chodbě a probojujte se k výtahu, kde budete opět napadeni hordou vojáků, a to ze dvou stran. Všechny pobijte a vyjeďte nahoru. Cestou si popřitahujte několik energetických jader a mrštěte jimi do dalších vojáků, kteří po vás cestou začnou střílet. Dojdete k silovému poli, z jehož generátoru gravitační puškou vytáhněte všechny tři jádra. Doběhněte k dalšímu přepravníku a nastupte do něj. Následně jen pozorujte okolí. Po chvíli cesty vás ale vojáci zajmou a vezmou vám gravitační pušku.

14) DARK ENERGY

A máme tu konečně závěrečnou úroveň, kterou stejně jako tu předchozí projdete pouze s gravitační puškou. Nechejte se odvézt k doktoru Breenovi, kde se kromě něj setkáte i s doktorkou Mossemanovou, doktorem Elim a Alyx.

Vyslechněte si konverzaci a počkejte na výsledek Breenovy neodborné manipulace s gravitační puškou (kdo uhodl, že se jedná o výbuch, má pravdu :-)). Jakmile budete osvobozeni, vběhněte s Alyx do výtahu. Cestou si nezapomeňte dobít oblek a svezte se nahoru. Po cestě uslyšíte Breena, jak se domlouvá na cestě pryč. Běžte za ním a u panelu zastavte, protože Breen zase utekl. No nic, alespoň po sobě nechal gravitační pušku, takže si ji vezměte zpátky a počkejte, než Alyx aktivuje výtah. Nastupte do něj a sjeďte dolu.

Zahněte doprava a pokračujte nahoru. Po cestě likvidujte vojáky Sdružení a pomocí GravityGunu odstraňte fúzní koule z jader, která vám blokují cestu nahoru k teleportu. Nahoře budete muset přeskákat po pohybujících se plošinách, odtud přeskočte na středový sloup, dále na další projíždějící polšinu a nakonec skočte na velký pohyblivý kvádr, po kterém se dostanete až na samotný vrchol Citadely. Skočte na pevnou plošinu a vytáhněte fúzní náboje z dvou jader vedle vás. Zničte co nejrychleji dvě bitevní lodě, které po vás zaútočí a nakonec se vrhněte i na desky teleportu. Stačí několik zásahů a teleport exploduje. Nakonec následuje zastavení času, outro, příchod G-Mana a závěrečné titulky. Toť vše.

KONEC.